Fremtidig barnehagestruktur skal utredes
Det er igangsatt en prosess der fremtidig barnehagestruktur i Modum skal utredes. Dette for å få en mest mulig hensiktsmessig barnehagedekning i Modum, blant annet på basert å prognoser om bostedsutvikling.
- Målet er å planlegge for fremtiden. Vi ønsker prosesser med en stor grad av involvering Alle skal blir hørt og alle innspill skal tas med videre i den videre behandlingen, sier Bianca Halvorsen, kommunalsjef for familie og oppvekst i Modum kommune.
Dette skjer nå:
* Politikerne i hovedutvalg for familie og oppvekst får i disse dager en sak som utforsker viktige premisser og presenterer mulige tiltak. Formålet er å få innspill til videre arbeid med noen ulike alternativer for justeringer av barnehagestrukturen.
* I den forbindelse vil det bli lagt opp til en høring. Alle, interessenter og interesserte, skal kunne bli hørt.
* Innspillene vil bli tatt med i vurderingene når endelig anbefaling legges fram for kommunestyret.
Bakgrunn:
I Modum består barnehagetilbudet av 14 barnehager. Det er totalt 625 barn som benytter et barnehagetilbud. 219 barn (304 plasser) går i en privat barnehage og 406 barn (557 plasser) går i en kommunal barnehage.
Det er allerede vedtatt en overordnet strategi der følgende forhold skal legges til grunn når ny struktur blir bestemt:
Sosiale forhold - blant annet store nok barnehager til å ivareta barns sosiale utvikling.
Økonomiske forhold – blant annet størrelse som tilsier fleksibilitet, utnyttelse av areal og at bygget er på plass
Miljømessige forhold - blant annet akseptable kjøreavstander
Fem foreløpige alternativer
- Utrede nedleggelse av Kilden barnehage fra august 2028. Med dette grepet tar kommunen ned kapasiteten med 36 plasser, noe som gjør at kommunen benytter kapasiteten på en mer effektiv måte. Barnehagen er ikke vurdert bærekraftig med tanke på antall barn, ansatte og kostnader per plass. Det er samtidig det eneste bygget kommunen leier for barnehageformål. Det er også mer enn tilstrekkelig kapasitet i det geografiske området.
- Det utredes etablering av en ny barnehage mellom Vikersund nord og Sysle skole for å kunne møte framtidig behov knyttet til boligbygging i området. I tillegg sikres det bedre geografisk fordeling av barnehageplasser i Modum nord. I denne utredningen vurderes det ytterligere reduksjon av antall barnehager.
- Det planlegges for en mindre utbygging av Nordbråten barnehage for å utnytte areal bedre, øke antall plasser med seks og løse krav om personalareal.
- Det utredes utvidelse med en avdeling ved Bårudåsen for å møte framtidig behov.
- Bygget som Fure barnehage leier av Modum kommune selges.
