Kontrast:  A A A

Størrelse:  T T T T

Motiver fra Modum kommune

Økologisk mat

Økologisk mat på frammarsj

Andelen økologiske varer, både når det gjelder produksjon og omsetning øker og vi handlet økologiske matvarer for mer enn en milliard kroner i fjor. Salget av meieriprodukter og grønnsaker økte mest.
I tilegg til mat kommer det klær, kosmetikk, rengjøringsmidler, mat til kjæledyr med mer på markedet. En god dl av importerte økologiske varer er knyttet opp mot ”Fair trade” ordningen.
Sverige ha 11 % økovekst i 2010.
Økologisk mat blir mer og mer populært i Sverige. Økoomsetningen viser en vekst på hele 11 % for 2010.
 
Økologisk handel i Europa er tredoblet siden år 2000.
Danmark, Sveits og Østerrike ligger på topp i økologisk handel per innbygger. Danskene brukte i 2008 kr 1 112 per innbygger, svenskene kr 600, mens i Norge brukte vi 192 kr.  Med dette er Norge på 13. plass i Europa i økologiske innkjøp, på linje med Irland og Spania.  Finland ligger nede på 112 kr per innbygger.  Overraskende er det at Italia med kr 200 per person bare så vidt ligger foran Norge.
I verdi er det størst økologisk handel i USA, Tyskland og Frankrike.
 
Konkurransegrunnlag
I konkurransegrunnlaget for den nye, felles innkjøpsavtalen for fylkeskommunen og kommuner i Buskerud, og delvis også i Vestfold og Telemark, er økologisk mat et kriterium. 
Regionen går foran i arbeidet med å få økologisk mat inn i offentlige storkjøkken gjennom strengere krav til leverandørene.
”Staten har et mål om at femten prosent av matforbruket vårt skal være økologisk, og som en veldig stor innkjøper er det hyggelig at de nå tar ansvar”, sier markedssjef Kristina Alnes i Oikos.
”Dette er et skritt i riktig retning, og vi håper at flere fylker og kommuner henger seg på”.
 
Regionrådet for Drammensregionen arbeider med å heve forbruket av økologisk mat i offentlig virksomhet og har siden 2008 fått prosjektmidler fra Statens landbruksforvaltning.
Når økologisk mat nå får en viktig plass i arbeidet med innkjøpsavtaler for offentlig sektor, er det delvis som et resultat av arbeidet i dette prosjektet.
 
Avtalen har et betydelig økonomisk omfang, med en ramme på om lag 200 mill. kr årlig og en varighet på fire år.
 – Inkludering av økologisk mat i innkjøpsavtalene er viktig fordi det gir det enkelte storkjøkken muligheten til et reelt valg mellom økologisk og konvensjonelt, sier seniorrådgiver Carl Erik Semb i Statens landbruksforvaltning.