Kontrast:  A A A

Størrelse:  T T T T

Motiver fra Modum kommune

Ole Einar Bjørndalen

Ordfører Terje Bråthen (til venstre) og Ole Einar selv avduker statuen. Klikk for stor versjonDen 13. september ble en stor dag på Simostranda, da ble skulpturen av Ole Einar Bjørndalen avduket. Over 1000 tilskuere var møtt fram til den vesle bygda for å bivåne det hele. Skulpturen er laget av billedhogger Kirsten Kokkin.

Statuen av Ole Einar Bjørndalen avduket. Klikk på bilde for stor versjonDet var etter at Ole Einar Bjørndalen hadde tatt 4 gull i Salt Lake City i 2002, at kommunen ønsket å hedre han og det flotte idrettsmiljøet på Simostranda med en skulptur av skiskytteren. Skulpturen står nå på et nytt friluftsområde som er opparbeidet ved bredden av Simoa, med muligheter for ballspill og bading. Her går det også an å ta en rast eller sette ut kano på elva og ta seg en opplevelsestur til vanns.

Stedet ligger langs Rv287 ca 4 km forbi Blaafarveværket. I umiddelbar nærhet finner man også Ole Einars barndomshjem på "Kutoppen" og litt lengre mot nord Eikvang og skiskytterstadion som for tiden er gjennom en stor utbygging. Alt ligger til rette for at det skal komme flere talenter fra det samme miljøet som har gav starten til Ole Einar Bjørndalens eventyrlige karriere!Natalie og Ole Einar Bjørndalen

Se bildeserie fra avdukningen

Foto: Helge Solbakken Radio R-35

English version of this article